وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی که به مدت طولانی روی رفتار کودک و تاثیر متقابل والدین تحقیق کرده به ما یاد می دهد :

  •  بدون مداخله حضور داشته باشیم

هنگامی که کودک مشغول خلق کردن است ( مثلا در حال نقاشی کردن) نباید زیاد به او نزدیک نشست زیرا ممکن است احساس مداخله از طرف شما کند. بنابراین اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و حس کند نمی داند به تنهایی چکار کند.

از طرفی هم هنگامی که کودک مشغول خلق کردن است نباید بیش از حد از او دور نشست زیرا ممکن است کودک فکر کند تحت حمایت پدر یا مادر خود نیست و احساس ضعف در تسلط بر خود کند.

 

  • زمان

 کودکان برای کشف کردن، تجربه کردن، جستجو کردن، پیدا کردن راه حل های ابتکاری برای مشکلات، نیاز به زمان دارند که این زمان به او آزادی می دهد تا انتخاب میان یک راه آسان یا ابداع چیزی کاملا مبتکرانه را داشته باشند. لازمه تشویق کودکان به خلاقیت این است که صبور باشیم و برای صرف وقت کمتر جواب ها را به او نرسانیم! کودک باید زمان کافی برای بدست آوردن جواب ها و راه حل های شخصی خوش داشته باشد که می تواند کاملا متفاوت از چیزی که متتظرش بودیم باشد.

خلاقیت و ابداعات کودکان

مطلب پیشنهادی: کمی به خلاقیت فرزند خود برسید!

  • وسایل

 وسایلی مثل : کاغذ، قلم مو در اندازه های متفاوت، رنگ، قیچی، چسب و… بدون هیچ موضوعی برای کار می توان در اختیار او گذاشت. اما برای انگیزه دادن بیشتر می توان نشانه یا الگوهایی در اختیارش  قرار داد مثل : کاردستی برای پاییز و سپس  وسایل مربوط به موضوع را در اختیارش قرار داد ( مثل برگ، شاخه درخت و …).

  • قضاوت نه، تشویق آری

نه قضاوت منفی، نه قضاوت مثبت فقط تشویق. با ارزش دادن به کار فرزندتان، به سرعت نقش یک هنرمند را به او القا خواهید کرد و با این کار همه احساسات طبیعی و لحظه ای او را حذف کرده و به سوی نتیجه گرایی سوق پیدا خواهد کرد.

فرزندتان را تشویق کنید، به کاری که انجام می دهد توجه نشان دهید و در مورد آن پرسش کنید، سوال کنید چکار می کند و آن را چگونه انجام می دهد. دانش خود را به فرزندتان منتقل نکنید اما او را جهت دهید تا مثلا خودش راه حلی برای سر هم کردن، چسباندن دو قطعه به یکدیگر، خشک کردن چسب….  تجسم کند.

در واقع تنها چیزی که مهم است این است که برای تشویق او به ادامه، نشان دهید به کاری که انجام می دهد اهمیت می دهید.

می توانید همه آثار او را به نمایش بگذارید  نه فقط چند تایی که از نظر شما بهتر هستند! چون اگر فقط چند اثر را انتخاب کنید یعنی در مورد آنها قضاوت کرده اید. هدف ارزش دادن به روند خلاقیت است نه نتیجه آن.

اگر فرزند شما احساس کند مورد حمایت و تشویق شما است قطعا به تلاش هایش برای خلاقیت ادامه خواهد داد.

منابع الهام  بخش 

لحظاتی از وقت آزاد خود را صرف بازدید از نمایشگاه نقاشی، مجسمه سازی، رفتن به کنسرت و گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم در سینما… با فرزندتان کنید. خلاقیت از طریق تماس با دیگران است که تغذیه می شود و رشد پیدا می کند. هنر، شیوه نگاه کودکان به دنیا را غنی می سازد، تخیلات هنری او را بیدار می کند به او یاد می دهد زیبایی را مشاهده کند و مانند عضو خانواده اش شود. اجازه دهید فرزندتان چیزها را با ریتم خود و نه با اولویت های شما، کشف کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *